Влез за да последваш това  
VAMPI

Как да инсталираме Wine

Recommended Posts

wine е емулатор за windows програми който им позволява да вървят под Linux ще напиша 1 късичко "how to" (лично изпробвано mirc, wow, CS 1.5/1.6, Diablo 2 и още доста)

ако използвате 64 битова архитектура добавете това за по-добра съвместимос

sudo dpkg --add-architecture i386

след което добавяме репозиторито на wine ъпдейтваме и инсталираме с тази команда

sudo add-apt-repository -y ppa:wine/wine-builds && sudo apt update && sudo apt install winehq-devel winetricks

след като инсталацията приключи е време да конфигурираме wine което става чрез командата winetricks

след като я изпълним ще ви изкара няколко диалогови прозореца за инсталация на gecko и mono приемата и инсталирате (напълно автоматизирано е само цъкаме на бутона download) след като приключи инсталацията на тези пакети ще ви се зареди основният прозорец на wintricks от там вече правим настройките както следва:

zO9TV.png

MvhTA.png

GtGzo.png

NJi9D.png

691J7.png

8aSrF.png

след това би трябвало всичко да ви върви имайте предвид че перформънса на програмите няма да е като native под windows и като цяло си похапва ресурси, не е лоша идея да си добавите това:

kcIAj.png

защото понякога апликацийте на full screen се сдухват и това е по-добрият варянт вместо да рестартирате

темата е горе долу преписана от тук : http://askubuntu.com/questions/316025/how-to-install-and-configure-wine

спестил съм доста неща за повече информация може да откриете там има още някой полезни глезотийки

Сподели това мнение

Линк към мнението
Сподели в други сайтове
On 2/25/2017 at 10:20 AM, VAMPI написа:

не е лоша идея да си добавите това:

kcIAj.png

защото понякога апликацийте на full screen се сдухват и това е по-добрият варянт вместо да рестартирате

This is wrong on so many levels!!!
В такива ситуации - Ctrl+Alt+F1-6 логва се в tty терминал и си спира процеса. По принцип можеше да им споделиш постата с PlayOnLinux, ако искат да гъзареят - ама карай.

Също така е хубаво да се знае, че wine все още има проблем със Socket Listener-а (по-специално когато 'отваряш' портове и искаш някой да 'слуша' на тях), по-специално в https://github.com/wine-mirror/wine/blob/master/server/sock.c#L364 ;-)

Сподели това мнение

Линк към мнението
Сподели в други сайтове

Ctrl+Alt+F* не винаги сработва (ял съм го със рестарт заради това) тази опция не мисля че пречи толкова много очевидно не гониш някаква страшна сигурност на системата като ще я ползваш за десктоп и бла бла но да и това което казваш би трябвало да работи.

Не съм тествал никога да хоствам нещо което върви под wine вероятно си прав :). PlayOnLinux да си го google-ват :Д ако искат да се заиграват.

Сподели това мнение

Линк към мнението
Сподели в други сайтове

За 20 години ми се е случвало да не сработва заради кофти дъно с калпава поддръжка на USB3 host controller и безжична USB периферия (мишка и клавиатура).
Не гоня сигурност, но ми се струва абсурдно да спирам Х сървъра заради едно приложение. Въпрос на личен избор, така или иначе - ако ще ползват Линукс, поне да се научат как да му управляват процесите (тук може да влезем във флейм kill -TERM vs kill -KILL ;-) ). 

За host-ване под wine - редица игри имат проблеми с multiplayer-а, заради въпросния Socket handling (особено с по-стари версии на wine). Друга бележка: съдейки от първата команда, явно инсталираме wine на 64битова платформа (модерните са такива). Трябва да се има предвид и тази статия - https://forum.winehq.org/viewtopic.php?f=8&t=27296 .
Същия ефект може да се постигне и с winetricks ;)

Сподели това мнение

Линк към мнението
Сподели в други сайтове

offtopic: Онзи ден ми заби целият XServer заради VNC и в случая тази команда ми се видя доста по-лесна от да се логвам и да ресвам процеса от systemd, но да въпрос на избор е :)

Сподели това мнение

Линк към мнението
Сподели в други сайтове

Създайте си акаунт и ле се логнете с такъв, за да коментирате

You need to be a member in order to leave a comment

Създай акаунт

Регистрацията за нови акаунти е в нашата система е много лесна!

Register a new account

Вход

Вече имате акаунт? Влезте тук.

Sign In Now
Влез за да последваш това